Hopman Cup - An official international mixed team tennis event of the ITF in Perth, Australia

Perth Arena

1 – 7 January 2017

Hopman Cup

Perth Arena 1 – 7 January 2017

Order of play

Match format

Each session consists of a men’s and women’s singles match and a mixed doubles match.

Men’s and women’s singles will be the best of three sets.

Mixed doubles matches will be the best of three sets, played with short deuces, and the final set will be decided by a match tiebreak (first to 10 points with a two-point advantage).

The order matches are played in (women’s and men’s singles) will vary (e.g. sometimes the women’s singles will be played followed by the men’s singles and vice versa). The mixed doubles will always be the third match on.

 

Date Time Sessions
Sunday 3 January 10am

 

Australia Green v Germany

  1. Daria Gavrilova (AUS) v Sabine Lisicki (GER)
  2. Nick Kyrgios (AUS) v Alexander Zverev (GER)
  3. Gavrilova/Kyrgios (AUS) v Lisicki/Zverev (GER)
Sunday 3 January   5.30pm

Australia Gold v Czech Republic

  1. Lleyton Hewitt (AUS) v Jiri Vesely (CZE)
  2. Jarmila Wolfe (AUS) v Karolina Pliskova (CZE)
  3. Wolfe/Hewitt (AUS) v Pliskova/Vesely (CZE)
Monday 4 January 10.00am

 

Ukraine v USA

  1. Serena Williams (USA) v Elina Svitolina (UKR)
  2. Jack Sock (USA) v Alexandr Dolgopolov (UKR)
  3. Williams/Sock (USA) v Svitolina/Dolgopolov (UKR)
Monday 4 January

5.30pm

Great Britain v France

  1. Andy Murray (GBR) v Kenny De Schepper (FRA)
  2. Heather Watson (GBR) v Caroline Garcia (FRA)
  3. Watson/Murray (GBR) v Garcia/De Schepper (FRA)
Tuesday 5 January

10.00am

Czech Republic v Ukraine

  1. Karolina Pliskova (CZE) v Elina Svitolina (UKR)
  2. Jiri Vesely v Alexander Dolgopolov (UKR)
  3. Pliskova/Vesely v Svitolina/Dolgopov (UKR)
Tuesday 5 January

5.30pm

Australia Gold v USA

  1. Jarmila Wolfe (AUS) v Serena Williams (USA)
  2. Lleyton Hewitt (AUS) v Jack Sock (USA)
  3. Wolfe/Hewitt (AUS) v Williams/Sock(USA)
Wednesday 6 January  10.00am France v Germany

  1. Caroline Garcia (FRA) v Sabine Lisicki (GER)
  2. Kenny De Schepper (FRA) v Alexander Zverev (GER)
  3. Garcia/De Schepper (FRA) v Lisicki/Zverev (GER)
Wednesday 6 January

5.30pm

Australia Green v Great Britain

  1. Nick Kyrgios (AUS) v Andy Murray (GBR)
  2. Daria Gavrilova (AUS) v Heather Watson (GBR)
  3. Gavrilova/Kyrgios (AUS) v Watson/Murray (GBR)
Thursday 7 January

10.00am

Australia Gold v Ukraine

  1. Jarmila Wolfe (AUS) v Elina Svitolina (UKR)
  2. Lleyton Hewitt (AUS) v Alexandr Dolgopolov (UKR)
  3. Wolfe/Hewitt (AUS) v Svitolina/Dolgopolov  (UKR)
Thursday 7 January

5.30pm

Czech Republic v USA

  1. Jiri Vesely (CZE) v Jack Sock (USA)
  2. Karolina Pliksova (CZE) v Vicky Duval (USA)
  3. Pliksova/Vesely (CZE) v Duval /Sock (USA)
Friday 8 January

10.00am

Great Britain v Germany

  1. Heather Watson (GBR) v Sabine Lisicki (GER)
  2. Andy Murray (GBR) v Alexander Zverev (GER)
  3. Watson/Murray (GBR) v Lisicki / Zverev (GER)
Friday 8 January

5.30pm

Australia Green v France

  1. Nick Kyrgios (AUS) v Kenny De Schepper (FRA)
  2. Daria Gavrilova (AUS) v Caroline Garcia (FRA)
  3. Gavrilova/Kyrgios (AUS) v De Schepper/Garcia (FRA)

Saturday 9 January

 

3.30pm Final

Australia Green v Ukraine 

  1. Daria Gavrilova (AUS) v Elina Svitolina (UKR)
  2. Nick Kyrgios (AUS) v Alexandr Dolgopolov (UKR)
  3. Gavrilova/Kyrgios (AUS) v Dolgopolov/Svitolina (UKR)

    *In the event that the winner of the final has been determined beforehand, completion of the mixed doubles will be at the discretion of the referee.

 

*Schedule is provisional only and subject to change.