News & Media

Hopman Cup 2000 (XII)

South Africans Amanda Coetzer and Wayne Ferreira beat Cup debutants Thailand in the finals.

Date: 1-8 January 2000

Venue: Burswood Entertainment Centre

Teams

South Africa Sweden Belgium Australia
Wayne Ferreira Jonas Bjorkman Xavier Malisse Mark Philippoussis
Amanda Coetzer Asa Carlsson Dominique Van Roost Jelena Dokic
Thailand United States Austria Slovakia
Paradorn Srichaphan James Blake Stefan Koubek Karol Kucera
Tamarine Tanasugarn Alexandra Stevenson Barbara Schett Henrieta Nagyova

Results

Final

South Africa 3 d Thailand 0

Amanda Coetzer d Tamarine Tanasugarn 3-6 6-4 6-4
Wayne Ferreira d Paradorn Srichaphan 7-6 6-3
Ferreira/Coetzer d Srichaphan/Tansugarn 8-1

Session 11

Japan 3 d Australia 0

Ai Sugiyama d Jelena Dokic 6-4 6-3
Takao Suzuki d Mark Philippoussis 6-0 6-0 (walkover)
Suzuki/Sugiyama d Philippoussis/Dokic 6-0 6-0 (walkover)

Austria 2 d Thailand 1

Tamarine Tanasugarn d Barbara Schett 6-7(2) 6-3 6-3
Stefan Koubek d Paradorn Srichaphan 6-3 6-1
Koubek/Schett d Srichaphan/Tanasugarn 8-7(3)

Session 10

Sweden 2 d Belgium 1

Dominique Van Roost d Asa Carlsson 6-2 6-3
Jonas Bjorkman d Xavier Malisse6-4 6-3
Bjorkman/Carlsson d Malisse/Van Roost 6-1 7-5

USA 2 d South Africa 1

Amanda Coetzer d Alexandra Stevenson 6-3 6-1
James Blake d Wayne Ferreira 6-4, 6-4
Blake/Stevenson d Ferreira/Coetzer 6-7(5) 6-3 6-2

Session 9

Thailand 3 d Slovak Rep. 0

Tamarine Tanasugarn d Henrieta Nagyova 6-2 2-6 6-1
Paradorn Srichaphan d Karol Kucera 4-6 7-6 6-2
Srichaphan/Tanasugarn d Kucera/Nagyova 6-0 6-0 (walkover)

Session 8

Australia 2 d Austria 1

Jelena Dokic d Barbara Schett 1-6 6-2 7-5
Mark Philippoussis d Stefan Koubek 6-3 3-6 6-1
Koubek/Schett d Philippoussis/Dokic 7-5 6-3

Session 7

Belgium 2 d USA 1

Alexandra Stevenson d Dominique Van Roost 6-4 1-6 6-4
Xavier Malisse d James Black 7-6(3) 3-6 6-3
Malisse/Van Roost d Blake/Stevenson 6-4 3-6 6-2

Session 6

South Africa 2 d Sweden 1

Amanda Coetzer d Asa Carlsson 6-4 6-0
Wayne Ferreira d Jonas Bjorkman 6-4 6-4
Bjorkman/Carlsson d Ferreira/Coetzer 7-6(3) 6-3

Session 5

Thailand 2 d Australia 1

Tamarine Tanasugarn d Jelena Dokic 6-1 6-4
Mark Philippoussis d Paradorn Srichaphan 6-1 6-4
Srichaphan/Tanasugarn d Philippoussis/Dokic 3-6 6-3 6-4

Session 4

Austria 2 d Slovak Rep. 1

Barbara Schett d Henrieta Nagyova 6-2 6-3
Karol Kucera d Stefan Koubek 4-6 6-0 6-3
Koubek/Schett d Kucera/Nagyova 6-2 3-6 6-3

Session 3

Sweden 3 d USA 0

Asa Carlsson d Alexandra Stevenson 6-, 6-4
Jonas Bjorkman d James Blake 6-3 7-5
Bjorkman/Carlsson d Blake/Stevenson 6-3 6-3

Session 2

South Africa 3 d Belgium 0

Amanda Coetzer d Dominique Van Roost 6-4 6-2
Wayne Ferreira d Xavier Malisse 6-2 6-3
Coetzer/Ferreira d Van Roost/Malisse 7-5 6-3

Session 1

Thailand 2 d Japan 1

Tamarine Tanasugarn d Ai Sugiyama 6-1 6-3
Paradorn Srichaphan d Takao Suzuki 6-3 7-6(2)
Sugiyama/Suzuki d Tanasugarn/Srichaphan 6-3 6-4