Hyundai Hopman Cup - An official international mixed team tennis event of the ITF in Perth, Australia

Hopman Cup

Hopman Cup 1999 (XI)

Hopman Cup 1999 Champions

Date: 2-9 January 1999

Venue: Burswood Entertainment Complex

Teams

Spain France United States Sweden
Carlos Moya Guillaume Raoux Jan-Michael Gambill Jonas Bjorkman
Arantxa Sanchez Vicario Sandrine Testud Lindsay Davenport Asa Carlsson
Australia South Africa Switzerland Slovakia
Mark Philippoussis Wayne Ferreira Ivo Heuberger Karol Kucera
Jelena Dokic Amanda Coetzer Martina Hingis Karina Habsudova

 

Results

Final

Australia 2 d Sweden 1


Jelena Dokic d Asa Carlsson 6-2 7-6(8)
Mark Philippousis d Jonas Bjorkman 6-3 7-6(6)
Bjorkman/Carlsson d Philippoussis/Dokic 8-6

Session 10

USA 3 d Slovak Rep. 0


Lindsay Davenport d Karina Habsudova 6-4 6-2
Jan-Michael Gambill d Karol Kucera 5-7 7-6(5) 6-4
Gambill/Davenport d Kucera/Habsudova 7-5 6-3

Sweden 2 d Switzerland 1


Martina Hingis d Asa Carlsson 6-2 6-2
Jonas Bjorkman d Ivo Heuberger 6-2 6-0
Bjorkman/Carlsson d Heuberger/Hingis 2-6 6-3 6-4

Session 9

Australia 2 d France 1


Jelena Dokic d Sandrine Testud 6-1 6-3
Mark Philippoussis d Guillaume Raoux 6-1 6-2
Raoux/Testud d Philippoussis/Dokic 6-2 6-2

South Africa 3 d Zimbabwe 0


Amanda Coetzer d Cara Black 6-3 6-4
Wayne Ferreira d Wayne Black 7-5 7-6(4)
Ferreira/Coetzer d Black/Black 6-0 6-0 (walkover)

Session 8

Switzerland 2 d USA 1


Martina Hingis d Lindsay Davenport 6-3 5-7 6-2
Jan-Michael Gambill d Ivo Herberger 6-4 6-4
Heuberger/Hingis d Gambill/Davenport 6-3 6-3

Session 7

Sweden 2 d Slovak Rep. 1

 
Karina Habsudova d Asa Carlsson 6-3 6-3
Jonas Bjorkman d Karol Kucera 7-5 6-1
Bjorkman/Carlsson d Kucera/Habsudova 6-3 3-6 6-1

Session 6

Australia 3 d Spain 0


Jelena Dokic d Arantxa Sanchez-Vicario 6-3 6-2
Mark Philippousis d Carlos Moya 6-4 7-6(7)
Philippoussis/Dokic d Moya/Sanchez-Vicario 6-0 6-0 (walkover)

Session 5

France 2 d South Africa 1


Amanda Coetzer d Sandrine Testud 7-6(5) 6-1
Guillaume Raoux d Wayne Ferreira 6-3 7-5
Raoux/Testud d Ferreira/Coetzer 7-6(6) 7-5

Session 4

Slovak Rep. 2 d Switzerland 1


Martina Hingis d Karina Habsudova 6-0 6-3
Karol Kucera d Ivo Heuberger 5-7 6-4 6-3
Kucera/Habsudova d Heuberger/Hingis 6-4 6-0

Session 3

France 2 d Spain 1


Sandrine Testud d Arantxa Sanchez-Vicario 6-1 6-3
Carlos Moya d Guillaume Raoux 7-6(3) 2-6 6-3
Raoux/Testud d Moya/Sanchez-Vicario 7-5 7-5

Session 2

Sweden 2 d USA 1


Lindsay Davenport d Asa Carlsson 6-2 6-0
Jonas Bjorkman d Jan-Michael Gambill 6-2 6-4
Bjorkman/Carlsson d Gambill/Davenport 7-6(2) 6-4

Session 1

South Africa 2 d Australia 1


Amanda Coetzer d Jelena Dokic 6-1 6-0
Wayne Ferreira d Mark Philippoussis 6-2 6-3
Philippoussis/Dokic d Ferreira/Coetzer 6-2 6-3

Play-off


France 2 d Zimbabwe 1
Sandrine Testud d Cara Black 4-6 6-1 6-2
Guillaume Raoux d Wayne Black 6-1 6-3
Zimbabwe d France 7-6(4) 7-6(5)