Hopman Cup - An official international mixed team tennis event of the ITF in Perth, Australia

Perth Arena

4 – 10 Jan 2015

Hopman Cup

Perth Arena 4 – 10 Jan 2015

Hopman Cup 1998 (X)

Date: 4-10 January 1998

Venue: Burswood Entertainment Complex

Teams

Croatia Australia Switzerland South Africa
Goran Ivanisevic Patrick Rafter Marc Rosset Wayne Ferreira
Iva Majoli Annabel Ellwood Martina Hingis Amanda Coetzer
France United States Germany Romania
Guy Forget Jonathan Stark Bernd Karbacher Adrian Voinea
Mary Pierce Chanda Rubin Petra Bagerow Irina Spirlea

 

Hopman Cup 1998 ChampionsResults

Final

Slovak Rep. 2 d France 1
Mary Pierce d Karina Habsudova 6-4 7-5
Karol Kucera d Cedric Pioline 7-6(7) 6-4
Habsudova/Kucera d Pierce/ Pioline 6-3 6-4

Session 10

France 3 d South Africa 0


Mary Pierce d Amanda Coetzer 6-3 6-3
Cedric Pioline d Wayne Ferreira 7-6(6) 6-3
Pioline/Pierce d Ferreira/Coetzer 6-4 7-6(4)

USA 2 d Germany 1


Anke Huber d Chanda Rubin 6-3 6-1
Jonathan Stark d Tommy Haas 7-6(4) 6-7(3) 6-4
Stark/Rubin d Haas/Huber 6-3 6-4

Session 9

Slovak Rep. 2 d Australia 1


Karina Habsudova d Annabel Ellwood 6-3 6-3
Pat Rafter d Karol Kucera 7-6(3) 3-6 7-6(3)
Kucera/Habsudova d Rafter/Ellwood 7-5 6-2

Spain 2 d Sweden 1


Arantxa Sanchez Vicario d Asa Carlsson 6-2 6-2
Thomas Enqvist d Carlos Moya 6-4 6-1
Moya/Sanchez Vicario d Enqvist/Carlsson 6-3 6-4

Session 8

France 3 d USA 0


Mary Pierce d Chanda Rubin 6-0 6-3
Cedric Pioline d Jonathan Stark 6-4 6-3
Pioline/Pierce d Stark/Rubin 6-4 7-6(3)

Session 7

South Africa 2 d Germany 1


Anke Huber d Amanda Coetzer 6-3 6-3
Wayne Ferreira d Tommy Haas 6-4 3-6 6-1
Ferreira/Coetzer d Haas/Huber 6-2 6-2

Session 6

Australia 2 d Spain 1


Arantxa Sanchez Vicario d Annabel Ellwood 6-2 6-4
Patrick Rafter d Carlos Moya 7-5 1-6 7-6(6)
Rafter/Ellwood d Moya/Sanchez Vicario 7-5 6-2

Session 5

Slovak Rep. 3 d Sweden 0


Karina Habsudova d Asa Carlsson 6-3 6-3
Karol Kucera d Thomas Enqvist 6-4 6-4
Kucera/Habsudova d Enqvist/Carlsson 7-5 6-3

Session 4

France 3 d Germany 0


Mary Pierce d Anke Huber 4-6 6-4 6-3
Cedric Pioline d Tommy Haas 6-4 6-4
Pioline/Pierce d Haas/Huber 2-6 6-3 7-3

Session 3

South Africa 2 d USA 1


Chanda Rubin d Amanda Coetzer 6-4 6-3
Wayne Ferreira d Jonathan Stark 3-6 6-3 6-4
Ferreira/Coetzer d Stark/Rubin 6-2 5-7 6-1

Session 2

Spain 2 d Slovak Rep. 1


Arantxa Sanchez Vicario d Karina Habsudova 6-2 6-3
Karol Kucera d Carlos Moya 75 6-4
Moya/Sanchez d Kucera/Habsudova 7-6(3) 6-1

Session 1

Australia 3 d Sweden 0


Annabel Ellwood d Asa Carlsson 6-4 6-4
Patrick Rafter d Thomas Enqvist 6-3 1-6 7-5
Rafter/Ellwood d Enqvist/Carlsson 6-2 6-4

Play-off

Slovak Rep. 2 d Romania 1


Karina Habsudova d Irina Spirlea 3-6 6-4 6-2
Karol Kucera d Dinu Pescariu 6-1 6-2
Pescariu/Spirlea d Kucera/Habsudova 6-4 6-4 8-6